Članky

Ako vzniklo farebné logo Googlu?

Ako vzniklo farebné logo Googlu?Príbehy okolo vzniku veľkých firiem, alebo ich častí sú vždy fascinujúce a tak to bolo aj pri vzniku farebného loga spoločnosti Google, ako ho poznáme dnes. Logo sa stalo ikonou spoločnosti a svojou jedinečnosťou sa zapísalo do historických tabuliek. Bizarná farebná schéma sa vryla do pamäti každého, kto sa s ním aspoň raz v živote stretol. Logo prešlo dlhú cestu, až kým sa objavilo v podobe, v akej ho poznáme dnes.
Za posledných pár rokov sa stalo Google logo rovnako známym, ako fajka spoločnosti Nike, či jabĺčko spoločnosti Apple. Ruth Kedar je grafička, ktorá vytvorila dnes už tak notoricky známu farebnú schému a použíla font Catull, čím vytvorila logo, ktoré dnes pozná celý svet a ktoré reprezentuje značku Google. Logo však samozrejme nevyšlo na prvýkrát, pokusov bolo presne osem. Ruth bola priateľkou oboch zakladateľov Googlu, Sergeya Brina a Larryho Pagea, ktorých spoznala pred rokmi na univerzite Standorfd, kde pôsobila ako asistentka profesora. Larry a Sergey mali veľké problémy zabezpečiť logo pre svoj nový vyhľadávač, ktorý chceli spustiť v krátkej dobe. Preto poprosili Ruth, aby im pripravila niekoľko ukážok. Ako sama hovorí, v tej dobe vôbec netušila, že sa Google jedného dňa stane jednotkou na trhu a že jeho logo bude poznať celý svet.

Google Logo: pokus č. 1

Použitý font: Adobe Garamond
Google Logo: pokus č. 1

“Page aj Brin mali predstavu o jednoduchom a čistom logu, ktoré bude jasne charakterizovať spoločnosť”, povedala Kedar. V tejto prvej verzii Kedar nechala väčšinu textu nedotknutého a tak bola čitateľnosť neporušená, ku čomu pridala trochu hravých farieb do dvoj-dimenzionálneho okna medzi dve O. Vzor, ktorý bol pri tomto logu použitý naznačoval, že niečo smeruje k nekonečnu. “Brinovi a Pageovi sa toto logo páčilo, pripomínalo vzdialene čínsku pascu na prsty”, dodáva Kedar.

Google Logo: pokus č. 2

Použitý font: Catull
Google Logo: pokus č. 2

Namiesto práce s dvomi Očkami a tvorení niečoho väčšieho v rámci pravidiel priestoru a vzoru, Kedar zmenila len jedno písmenko a spravila ho multi-dimenzionálne. Časť z tohoto návrhu sa dodnes používa ako znásobené Očka na spodku stránky pri vyhľadávaní. Prekrížené čiary odkazujú na cieľ a precíznosť. “Brin a Page chceli zreteľne odlíšiť Google od konkurenčných vyhľadávačov a poukázať, že Google je prvý a predovšetkým vyhľadávač s komplexným algoritmom pre vyhľadávanie a jednoduchý pre používanie”, povedala Kedar.

Google Logo: pokus č. 3

Použitý font: ITC Leawood
Google Logo: pokus č. 3

“Práve som sa pozrela na toto logo a vyzerá ako ‘Google ide na Olympiádu’”, povedala smejúca sa Kedar. Prepletené kruhy sú metaforou ďalekosiahleho vyhľadávania, ktoré zahrňuje rozdielne krajiny a kultúry. “Toto logo je zábavné a nemotorné. To boli veci, ktoré sme
o ňom objavili”, dodáva.

Google Logo: pokus č. 4

Použitý font: Catull
Google Logo: pokus č. 4

Ako môžete vidieť, všetky písmená v tomto logu sú veľké, čím mu dodávajú viac korporátny a solídny nádych. Kedar však pozmenením ich veľkosti a pridaním farieb udržala logo zábavné. Farby nenasledujú dúhovou postupnosťou, čím sa snažila poukázať na skutočnosť, že veci sa nie vždy vyvinú tak, ako sa od nich očakáva. Chyba tohoto návrhu bola, že bol až príliš živý. “Pozdávala sa im aj lupa, aj čiary v Očku, ale nie všetko pokope”, hovorí Kedar.

Google Logo: pokus č. 5

Použitý font: Catull
Google Logo: pokus č. 5Toto logo je zreteľnou kópiou prvého loga, ale Kedar odstránila čiary, ktoré prechádzali cez Očko a taktiež efekt lupy. Pridala smejúce sa ústa, ktoré mali reprezentovať “šťastné” výsledky vyhľadávania a pozitívne skúsenosti s vyhľadávaním. “Prvé a posledné písmenko majú rovnakú farbu, ale medzi nimi sa dejú všemožné veci”, hovorí Kedar, čím sa pravdepodobne snaží odkazovať na rôzne skupiny informácií, ktoré Google zobrazuje pri vyhľadávaní.

Google Logo: pokus č. 6

Použitý font: ITC Leawood
Google Logo: pokus č. 6Tento návrh bol veľmi blízko Brinovému originálnemu návrhu, ale za použitia Leawood fontu, tieňovania a tónovania vniesla Kedar logu novú dimenziu ako písmenka prechádzajú z hrubších a tenších stupňami. Toto logo patrilo na hlavnú/prvú stránku Googlu, o ktorej vedeli, že bude “prázdna” a väčšinou biela. Toto opakovanie farieb vyvolalo diskusiu, koľko farieb vlastne Google chce a akú farebnú postupnosť by bolo najvhodnejšie zvoliť.

Google Logo: pokus č. 7

Použitý font: Catull
Google Logo: pokus č. 7“Toto je logo, u ktorého sme začali zjednodušovať” vysvetľuje Kedar. “Idea bola, ‘Vieme vytvoriť zmyselné hravé logo bez objektov, ktoré by sťažovali rozpoznanie, alebo čitateľnosť textu, čo by nás mohlo limitovať?’” Odstránením lupy, otvorila Kedar logo, aby znázornila, že Google sa môže stať viac ako len vyhľadávačom. Vďaka pohrávaniu sa s uhlami a farbami písmenok sa Kedar snažila jasne zdôrazniť, že Google nie je tuctová spoločnosť.

Google Logo: finálne logo

Použitý font: Catull
Google Logo: finálne logo“Na tomto logu sme skúsili množstvo farebných kombinácií”, povedala Kedar. “Skončili sme so základnými farbami, ale namiesto toho, aby sme nechali farebnú škálu zachovanú, doplnili sme ďalšiu farbu na písmenko L, čím sme sa vrátili k myšlienke, že Google nenasleduje bežne stanovené pravidlá”.

Záver

A toto je celý príbeh o tom, ako vzniklo logo dnes tak notoricky známe medzi širokou verejnosťou. Sám som bol prekvapený, akú cestu prešla Kedar pri jeho tvorbe.
Článok je kompletne prebraný z magazínu Wired. Obrázky patria spoločnosti Google Inc.

zdroj: blog.synopsi.com

 
Design By T!B0