Članky

Google Chrome 3.0 je najrýchlejším prehliadačom
Nová stabilná verzia Google Chrome 3.0 je najrýchlejším prehliadačom. V testoch porazila aj doterajšiu jednotku, Safari od Applu, ktorý s ním zdieľa jadro WebKit. Na základe testov, ktoré od minulého týždňa vykonával Computerwolrd, je Chrome 3.0 najrýchlejšia stabilná verzia zo všetkých piatich hlavných webových prehliadačov. Výsledky ukazujú, že pri práci s JavaScriptom je viac ako deväťkrát rýchlejší ako Internet Explorer 8 od Microsoftu, viac ako päťkrát rýchlejší ako nedávno vydaná Opera 10.0, dvaapolkrát rýchlejší ako súčasný Firefox 3.5 a o 30 percent rýchlejší ako Safari 4.0.
Výsledky sa vlastne zhodujú i s ostatnými testami, ktoré sa na webe objavili v minulých dňoch. Googlu sa javascriptový engine V8 podarilo naozaj zásadne zlepšiť.

Keď minulý týždeň tretia generácia Google Chrome vyšla, na oficiálnom blogu sa vedúci vývojárskeho tímu pochválil, že v porovnaní s 2. verziou je Chrome 3.0 pri práci s JavaScriptom rýchlejší o 25 % a dokonca o 150 % oproti pôvodnej verzii, ktorú Google vydal v septembri 2008.

Redaktori z Computerworldu nové testy vykonali pomocou nástroja SunSpider JavaScript Benchmark pod Windows XP SP3, a to spolu trikrát pre každý prehliadač, a výsledky spriemerovali.

V poslednom čase je tak trochu móda, že väčšina výrobcov každú novú verziu svojho prehliadača označuje za najrýchlejšiu a súbežne s každým novým vydaním publikuje aj testy, ktoré ukazujú na nárast výkonu pri práci s JavaScriptom. Testovanie JavaScriptu je pre mnohých ťažiskové, pretože na webe je dnes dostupný rad pokročilejších aplikácií, ktoré v niektorých oblastiach nahrádzajú klasické desktopové programy.

Jediný Microsoft však tieto testy neberie vážne – podľa neho sú to len preteky prehliadačov, ktoré presne nevykresľujú to, na čo prehliadač v skutočnosti slúži.

Microsoft namiesto testovania JavaScriptu meral rýchlosť kompletného načítania (stiahnutia) dvadsiatich piatich najpopulárnejších webových stránok. V nich Internet Explorer 8 porazil tak Firefox, ako aj Chrome (MS testoval Firefox 3.0 a Chrome 1.0, ostatné prehliadače, ako Opera alebo Safari, testované neboli).

Napriek svojej veľkej rýchlosti si však Google Chrome ešte cestu k veľkému percentu používateľov nenašiel, minulý mesiac ho používali približne 3 % ľudí. Štatistikám stále dominuje Internet Explorer, ktorému patrí 67 % trhu (započítané všetky verzie). V USA síce podiel Firefoxu neustále rastie, napriek tomu za Európou zaostáva - za morom ho používa približne 23 % používateľov, Safari 4 % a nórsku Operu 2 %. Aktuálne čísla StatCounter pre Európu pritom vyzerajú takto: IE 46 %, Firefox 39,2 %, Opera 7,3 %, Chrome 3,6 %, Safari 3,1 %.

Google nedávno oznámil, že už čoskoro by mala byť dostupná aj verzia Chrome pre Macintosh a Linux. Linuxová verzia je síce už nejaký čas dostupná (ako Chromium bez značky Googlu), ale tá bude musieť ešte prejsť kus cesty, kým bude úplne použiteľná ako verzia pre Windows.

Zdroj: www.computerworld.cz
 
Design By T!B0